Asset Publisher Asset Publisher

Uprawnienia

Prawa i obowiązki Strażnika Leśnego podczas wykonywania czynności służbowych

Strażnicy leśni przy wykonywaniu zadań związanych z ochrona mienia mają prawo do:

 

  1. legitymowania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia
  2. nakładania oraz pobierania grzywien, w drodze mandatu karnego
  3. zatrzymywania i dokonywania kontroli środków transportu na obszarach leśnych oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie, w celu sprawdzenia ładunku oraz przeglądania zawartości bagażu, w razie zaistnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary
  4. przeszukiwania pomieszczeń i innych miejsc, w przypadkach uzasadnionego podejrzenia o popełnienie przestępstwa, na zasadach określonych w kodeksie postępowania karnego
  5. ujęcia na gorącym uczynku sprawcy przestępstwa lub wykroczenia albo w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa oraz jego doprowadzenia do Policji
  6. odbierania za pokwitowaniem przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub wykroczenia
  7. prowadzenia dochodzeń oraz wnoszenia i popierania aktów oskarżenia w postępowaniu uproszczonym, jeżeli przedmiotem postępowania jest drewno pochodzące z lasów stanowiących własność Skarbu Państwa
  8. prowadzenia postępowania w sprawach o wykroczenia oraz udziału w rozprawach przed sądami grodzkimi
  9. noszenia broni palnej długiej i krótkiej lub gazowej oraz ręcznego miotacza gazowego.
  10. żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych, zwracania się o taką pomoc do jednostek gospodarczych, organizacji społecznych, jak również w nagłych przypadkach do każdego obywatela o udzielenie doraźnej pomocy na zasadach określonych w Ustawie o Policji.

Strażnicy leśni są uprawnieni do dokonywania kontroli podmiotów gospodarczych zajmujących się obrotem i przetwarzaniem drewna i innych produktów leśnych, w celu sprawdzania legalności pochodzenia surowców drzewnych i innych produktów leśnych.

Strażnikowi leśnemu wykonującemu obowiązki służbowe na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa zarządzanych przez Lasy Państwowe przysługują uprawnienia określone odrębnymi przepisami odnoszącymi się do:
 

  1. Państwowej Straży Łowieckiej – w zakresie zwalczania kłusownictwa
  2. Państwowej Straży Rybackiej – w zakresie kontroli legalności dokonywania połowu

Uprawnienia strażnika leśnego w zakresie zwalczania szkodnictwa leśnego przysługują nadleśniczemu, zastępcy nadleśniczego, inżynierowi nadzoru, leśniczemu i podleśniczemu.


Asset Publisher Asset Publisher

9,98

Rowerem i biegiem na 9,98

W niedzielę 30 kwietnia odbyła się wspaniała impreza - "II Strażackie 9.98 km". Miło nam, że możemy  być częścią takich inicjatyw. Druga edycja biegu na dystansie 9.98 km znów odbyła się na terenie naszego nadleśnictwa, tym razem gościliśmy na terenie leśnictwa Meszcze.

Blisko 200 osób (rowerzystów i biegaczy) wystartowało na pomoc dla Kolegi mł. kpt. Michała Krawczyka - funkcjonariusza KM PSP w Piotrkowie Trybunalskim.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Relacja z obchodów 90 lat Lasów Państwowych

Relacja z obchodów 90 lat Lasów Państwowych

W upalny majowy dzień w Nadleśnictwie Piotrków z siedzibą w Łęcznie świętowaliśmy 90-lecie działalności Lasów Państwowych.

90 lat Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Piotrków

Maj to szczególny miesiąc dla Nas - Polaków. W upalny majowy dzień w Nadleśnictwie Piotrków z siedzibą w Łęcznie świętowaliśmy 90-lecie działalności Lasów Państwowych. Także w maju, 70 lat temu, na terenie gajówki w Łęcznie rozgrywały się pamiętne w historii naszego kraju wydarzenia. To miejsce i tę rocznicę wybraliśmy na inaugurację piątkowych uroczystości.

W miejscach dawnych osad leśnych (gajówki: Łęczno, Zapałówka, Korytnica) ustawiono krzyże i obeliski, ku czci poległych partyzantów i leśników. Prace wykonano w ramach programu "Śladami Miejsc Pamięci Narodowejpo Nadleśnictwie Piotrków i Sulejowskim Parku Krajobrazowym". Inicjatorem programu był m.in. były Nadleśniczy Nadleśnictwa Piotrków (obecnie Nadleśniczy Nadleśnictwa Opoczno - Dawid Kosylak). Aktywnym partnerem projektu został Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, a patronat honorowy objął Wojewoda Łódzki.

Uroczystości rozpoczęły się w lesie, w miejscu wspomnianej gajówki w Łęcznie. W zakątku pod zielonymi lipami zebrali się zaproszeni goście - przedstawiciele władz Województwa Łódzkiego, Powiatu Piotrkowskiego, władze miast - Piotrkowa i Sulejowa, dyrektorowie łódzkich RDLP i RDOŚ, nadleśniczowie sąsiednich nadleśnictw, przedstawiciele współpracującego z LP sektora drzewnego - odbiorcy drewna z Nadleśnictwa Piotrków oraz usługodawcy z zakładów usług leśnych.

Nadleśniczy Wojciech Badura z okazji jubileuszu przedstawił historię instytucji, jaką są Lasy Państwowe. Następnie Piotr Wypych, przedstawiciel dyrekcji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, przybliżył historię samych miejsc pamięci i opowiedział o ludziach tam poległych.  Księża - kapelan RDLP i proboszcz pobliskiej parafii w Sulejowie - dokonali uroczystego poświęcenia miejsca. Przy odsłonięciu obelisku asystowali też harcerze i członkowie regionalnego oddziału Związku Strzeleckiego.

Na uroczyste świętowanie jubileuszu LP zaproszono również dzieci z pobliskich szkół i gimnazjów: z Łęczna, Przygłowa, Uszczyna, Wolborza i Sulejowa. Następnie zebrani przenieśli się przed siedzibę nadleśnictwa, gdzie czekał na nich obiad i różnorodne atrakcje.

Dzień był wypełniony wydarzeniami. Największą popularnością cieszył się pokaz ptaków drapieżnych sokolnika Krzysztofa Domańskiego (wzbogacony ciekawym  komentarzem naszego Strażnika Leśnego i edukatora - Pawła Kowalskiego). Dzieci z uwagą wysłuchały występu sygnalistów grających na rogach myśliwskich (wśród grających pracownicy nadleśnictwa: Marcin Brózda i Marek Bałecki oraz Tomasz Nowicz). Na scenie zaprezentowały się też podopieczni Miejskiego Ośrodka Kultury w Sulejowie - przedstawiły ludowe piosenki i układ taneczny. Sanitariusze z udziałem ochotnika przedstawili dzieciom zasady udzielania pierwszej pomocy, a lokalny oddział Straży Pożarnej wykonał pokazową akcję ratunkowo-gaśniczą. I na tym nie koniec - do późnego popołudnia dla zebranych grali i śpiewali artyści zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy, a wszyscy goście otrzymali od Nadleśnictwa Piotrków jubileuszowe kubki, koszulki i inne gadżety z logo LP.

Wszystkim dziękujemy za udział w uroczystości i ciepłą atmosferę. Doceniamy okazywaną nam życzliwość, sympatię i uznanie dla naszej pracy. Zapraszamy też do wędrówki Śladami Miejsc Pamięci Narodowej po Nadleśnictwie Piotrków i Sulejowskim Parku Krajobrazowym. Jednocześnie, chcąc podzielić się z Wami tym pięknem, nad którym czuwamy już 90 lat, zapraszamy do regularnego odwiedzana lasów - państwowych, ale przecież naszych, wspólnych.

Opracowała: Katarzyna Fijałkowska