Asset Publisher Asset Publisher

Zapraszamy na seans

Zapraszamy na seans – w skrócie zobaczycie najciekawsze aspekty działalności Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i pracy leśników. Nasza dyrekcja jest dyrekcją o najmniejszej lesistości w Polsce, stąd znaczenie naszych lasów dla społeczeństwa jest nie do przecenienia, a cenne fragmenty przyrody nabierają specjalnego znaczenia.
Chronimy przyrodę, zarówno w sposób bierny, troszcząc się o zachowanie stanowisk rzadkich roślin i zwierząt, jak i czynny, poprzez zabiegi gospodarcze m.in. tworząc warunki korzystne dla procesów przyrodniczych, które chcielibyśmy ponownie obserwować w naszym środowisku.  Realizujemy różne projekty m.in.: Bociany Czarne Online, Restytucja cisa, Mała Retencja, Ochrona Przeciwpożarowa, Leśne Gospodarstwa Węglowe, Las Energii i 6 programów ochrony zagrożonych gatunków leśnych we współpracy z innymi instytucjami.
Fundamentem naszego funkcjonowania jest organizacja utworzona za czasów II Rzeczpospolitej. Obecny podział organizacyjny Lasów Państwowych na nadleśnictwa, regionalne dyrekcje i dyrekcje generalną wywodzi się wprost z tamtych czasów. Na terenie Łodzi utworzono Dyrekcję Lasów Państwowych w styczniu 1945 roku – lesistość od tamtego czasu z 15,2 % urosła do 21,3 %. W latach 70-tych skutkiem kilkukrotnych zmian granic, nasza dyrekcja była największą dyrekcją pod względem zasięgu terytorialnego.
Aktualnie w skład naszej jednostki wchodzi 19 nadleśnictw i Zakład Usługowo-Produkcyjny, prowadzący działalność także na terenie innych rdLP. Leśnicy prowadzą również 2 Ośrodki Rehabilitacji Zwierząt Leśnych w Miszewie Murowanym i Kole k. Piotrkowa.
RDLP w Łodzi to także:

  • 91 rezerwatów przyrody,
  • 10 parków krajobrazowych (zajmują 23 % powierzchni lasów RDLP),
  • 24 Obszary Chronionego Krajobrazu (tereny leśne o zróżnicowanych ekosystemach)
  • 419 pomników przyrody,
  • 2 Leśne Kompleksy Promocyjne – „Lasy Gostynińsko-Włocławskie” oraz „Lasy Spalsko-Rogowskie”.

W filmie nie pomijamy aspektów gospodarczych naszej pracy – jesteśmy dumni, że prowadząc zrównoważoną gospodarkę leśną dostarczamy 4% drewna zużywanego w Polsce. To wkład leśników w gospodarkę narodową, nasza społeczna odpowiedzialność, tak jak udział w daninach publicznych. Mamy pozycję lidera w realizacji inwestycji drogowych i kubaturowych, co przekłada się na liczbę stanowisk pracy w regionie. Nadleśnictwa RDLP w Łodzi wniosły do budżetu państwa prawie 112 mln zł za 2019 rok.
Nie zapominamy o bardzo ważnej, społecznej funkcji lasu. Udostępniliśmy dla Was ścieżki i punkty edukacyjne, wiaty wypoczynkowe, plenerowe siłownie, miejsca ogniskowe i leśne pola biwakowe! Prawie 70 tys. osób rocznie bierze na naszym terenie udział w zajęciach edukacyjnych z leśnikami – wycieczkach terenowych, ścieżkach dydaktycznych, warsztatach w izbach edukacyjnych i lekcjach w szkołach.
Jako leśnicy korzystamy z tego, co pozostawiły nam poprzednie pokolenia, pracując na rzecz przyszłych pokoleń. Doceniając poświecenie przodków, wielką wagę przykładamy do naszego dziedzictwa historycznego.
Podsumowując przeszłość, z nadzieją patrzymy w przyszłość.

 

Dziękujemy Wam za wspólnych 75 lat!