Asset Publisher
Rezerwaty przyrody
Rezerwat „Dęby w Meszczach”
Rezerwat obejmuje powierzchnię 39,15 ha i położony jest na terenie gminy Wolbórz, w leśnictwie Meszcze. Celem ochrony jest zachowanie zbiorowisk o charakterze naturalnym grądu oraz boru mieszanego z pomnikowymi drzewami, jak też bogatej flory i fauny.
Drzewostany tworzy dąb w domieszce z sosną i osiką. W rezerwacie rosną dęby szypułkowe pochodzenia naturalnego o obwodzie ponad 250 cm w wieku starszym niż 150 lat. Zinwentaryzowano tu chronione siedlisko przyrodnicze: grąd subkontynentalny (TilioCartpinetum) 9170.
Rezerwat „Las Jabłoniowy”
Rezerwat ma powierzchnię 19,03 ha i położony jest w leśnictwie Uszczyn. Celem ochrony jest zachowanie, ze względów naukowych i dydaktycznych ciągłości istnienia populacji dzikich gatunków drzew i krzewów owocowych, a w szczególności jabłoni leśnej i gruszy pospolitej.
Rezerwat „Lubiaszów”
Najstarszy rezerwat na terenie Nadleśnictwa Piotrków. Położony jest w leśnictwie Żarnowica i obejmuje powierzchnię 202,49 ha. Celem ochrony jest zachowanie naturalnych zbiorowisk leśnych z dużym udziałem jodły występującej tu przy północnej granicy zasięgu oraz stanowisk gatunków roślin rzadkich i chronionych, jak też licznych pomnikowych dębów.
Rezerwat „Meszcze”
Rezerwat o powierzchni 35,34 ha położony jest w leśnictwie Proszenie. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu lasu mieszanego świeżego ze znacznym udziałem dynamicznie rozwijającej się lipy drobnolistnej.
Rezerwat „Wielkopole”
Rezerwat zajmuje powierzchnię 42,08 ha i położony jest w leśnictwie Felicja. Celem ochrony jest zachowanie naturalnego drzewostanu jodłowego z rzadkimi gatunkami roślin w runie, występującego w sąsiedztwie północnej granicy zasięgu jodły. Drzewostany tworzy jodła w domieszce z dębem, sosną i grabem. Jodła występuje tu w strukturze wielopiętrowej z odnowieniem naturalnym. W rezerwacie rosną jodły, dęby i sosny pochodzenia naturalnego w wieku starszym niż 160 lat. Zinwentaryzowano tu dwa chronione siedliska przyrodnicze: wyżynny jodłowy bór mieszany i grąd subkontynentalny.