Lasy regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi sprawuje nadzór nad prowadzeniem gospodarki leśnej na terenie centralnej Polski. Zasięg terytorialny RDLP w Łodzi wynosi ponad 22 696 km² i charakteryzuje się najmniejszą lesistością, która wynosi 21% przy lesistości Polski 29,6%. Pod względem administracyjnym obszar obejmuje teren 6 województw, 37 powiatów i 217 gmin. Największa powierzchnia zasięgu działania, jest na terenie województw łódzkiego i mazowieckiego.

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

65 rocznica powstania Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa

65 rocznica powstania Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa

Uroczysta konferencja z okazji 65 rocznicy powstania Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa

W dniu 08.11.2016 r. odbyła się konferencja naukowo-techniczna pn. „Konserwatyzm i nowoczesność - podstawy polskiego leśnictwa". Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Łodzi we współpracy z kołem zakładowym działającym przy Nadleśnictwie Piotrków. W ten sposób została uczczona 65 rocznica powstania Stowarzyszenia.
Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać referatów autorstwa: dr. inż. Dariusza Pieniaka Dyrektora RDLP w Łodzi, dr. Piotra Wypycha Zastępcę Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, dr. inż. Janusza Szmyta Kierownika Zakładu Techniki Hodowli Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz ks. Prof. dr. hab. Stanisława Ormantego z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.
Ponadto uczestnicy wzięli udział w poświęceniu kapliczki słupowej z 1644 r. odrestaurowanej w 2016 r. z inicjatywy Leśniczego Leśnictwa Przygłów Pana Zbigniewa Grabałowskiego, której remont został sfinansowany przez SITLiD.  
Pierwotnie kapliczka ufundowana była przez zakon Cystersów w Sulejowie i prawdopodobnie stanowiła granicę pomiędzy dobrami Cystersów, a Norbertanów z Witowa. Nieopodal obiektu w XVII w. przechodził tzw. „most drogowy", czyli przeprawa przez rzekę Luciąże i stary trakt.

Ponadto podczas konferencji zostały wręczone wyróżnienia.
Organizatorzy konferencji składają serdeczne podziękowania Państwu Zofii i Zbigniewowi Grabałowskim.