Wydawca treści
Rezerwaty przyrody
Rezerwat przyrody „Bory nad Pilicą”
W ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100 – lecie Lasów Państwowych”, zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi z dnia 4 grudnia 2024 r. został powołany nowy rezerwat przyrody pod nazwą „Bory nad Pilicą”. Jest to obszar obejmujący swoją powierzchnią 23,87 ha lasów Nadleśnictwa Piotrków, uroczyska Winduga, leśnictwa Grzegorzówka. Jest to jeden z najcenniejszych pod względem florystycznym kompleksów borów sosnowych w województwie łódzkim. Na obszarze objętym ochroną można obserwować sosny, o rzadko spotykanym na terenie Polski Środkowej lirokształtnym, sękatym i rachitycznym pokroju. Wiek drzew liczony jest na około 130 – 150 lat, natomiast obwód pnia największych okazów osiąga ponad 250 cm. W oddziałach 179, 180, 181 występują fitocenozy borów sosnowych suchych Cladonio – Pinetum, świeżych Leucobryo – Pinetum i mieszanych Querco roboris – Pinetum, ekosystemów typowych dla tej części Puszczy Pilickiej (Kurowski 1984a). Śródlądowy bór suchy tworzy typ siedliska przyrodniczego o znaczeniu europejskim (91T0) i jest zespołem narażonym na wyginięcie na terenie województwa łódzkiego. Dotychczasowe badania naukowe prowadzone przez pracowników Uniwersytetu Łódzkiego wykazały występowanie na terenie rezerwatu ważnych dla nauki, chronionych gatunków diagnostycznych dla oligotroficznych borów, tj. widlicza cyprysowego Diphasiastrum tristachyum i widlicza spłaszczonego D. complanatum, widłaka jałowcowatego Lycopodium annotinum, mącznicy lekarskiej Arctostaphylos uva – ursi. Na terenie rezerwatu znajduje się stanowisko zastępcze piaskowca trawiastego Arenaria graminifolia, który został tu posadzony w ramach prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego i Ogrodu Botanicznego w Łodzi Regionalnego Programu Ochrony tego gatunku.
Rezerwat „Dęby w Meszczach”
Rezerwat obejmuje powierzchnię 39,15 ha i położony jest na terenie gminy Wolbórz, w leśnictwie Meszcze. Celem ochrony jest zachowanie zbiorowisk o charakterze naturalnym grądu oraz boru mieszanego z pomnikowymi drzewami, jak też bogatej flory i fauny.
Drzewostany tworzy dąb w domieszce z sosną i osiką. W rezerwacie rosną dęby szypułkowe pochodzenia naturalnego o obwodzie ponad 250 cm w wieku starszym niż 150 lat. Zinwentaryzowano tu chronione siedlisko przyrodnicze: grąd subkontynentalny (TilioCartpinetum) 9170.
Rezerwat „Las Jabłoniowy”
Rezerwat ma powierzchnię 19,03 ha i położony jest w leśnictwie Uszczyn. Celem ochrony jest zachowanie, ze względów naukowych i dydaktycznych ciągłości istnienia populacji dzikich gatunków drzew i krzewów owocowych, a w szczególności jabłoni leśnej i gruszy pospolitej.
Rezerwat „Lubiaszów”
Najstarszy rezerwat na terenie Nadleśnictwa Piotrków. Położony jest w leśnictwie Żarnowica i obejmuje powierzchnię 202,49 ha. Celem ochrony jest zachowanie naturalnych zbiorowisk leśnych z dużym udziałem jodły występującej tu przy północnej granicy zasięgu oraz stanowisk gatunków roślin rzadkich i chronionych, jak też licznych pomnikowych dębów.
Rezerwat „Meszcze”
Rezerwat o powierzchni 35,34 ha położony jest w leśnictwie Proszenie. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu lasu mieszanego świeżego ze znacznym udziałem dynamicznie rozwijającej się lipy drobnolistnej.
Rezerwat „Wielkopole”
Rezerwat zajmuje powierzchnię 42,08 ha i położony jest w leśnictwie Felicja. Celem ochrony jest zachowanie naturalnego drzewostanu jodłowego z rzadkimi gatunkami roślin w runie, występującego w sąsiedztwie północnej granicy zasięgu jodły. Drzewostany tworzy jodła w domieszce z dębem, sosną i grabem. Jodła występuje tu w strukturze wielopiętrowej z odnowieniem naturalnym. W rezerwacie rosną jodły, dęby i sosny pochodzenia naturalnego w wieku starszym niż 160 lat. Zinwentaryzowano tu dwa chronione siedliska przyrodnicze: wyżynny jodłowy bór mieszany i grąd subkontynentalny.